Staphylococcus epidermidis - nowy gracz w patogenezie trądziku?

Staphylococcus epidermidis – nowy gracz w patogenezie trądziku?

Trądzik jest przewlekłą i wieloczynnikową chorobą zapalną skóry i jednostki włosowo-łojowej. Badania wykazały, że w przedziale wiekowym między 11 a 30 rokiem życia schorzenie to może dotyczyć 80 % ludzi. Patogeneza trądziku jest niezwykle złożona. Do przyczyn powodujących trądzik pospolity możemy zaliczyć: łojotok, hiperkeratynizacje gruczołów włosowo-łojowych, czynniki hormonalne, nasilenie stanu zapalnego oraz kolonizację jednostek łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes. Dysbioza u pacjentów z trądzikiem wiąże się ze zmniejszoną liczbą komórek S. epidermidis i nadmierną kolonizacją jednostki łojowej przez komórki C. acnes

Najnowsze badania wydają się potwierdzać korzystną rolę S. epidermidis w patogenezie trądziku poprzez ograniczenie kolonizacji skóry i stanów zapalnych wywołanych przez C. acnes.

Skóra trądzikowa wymaga właściwej, kompleksowej i systematycznej pielęgnacji. Od innowacyjnych kosmetyków o działaniu przeciwtrądzikowym oczekuje się zdolności do poprawy stanu mikrobiomu skóry – przywrócenia równowagi pomiędzy S. epidermidis i C. acnes. Pozwoli to na zredukowanie stanu zapalnego i poprawę kondycji skóry.

Jak w takim razie zaprojektować badanie, które będzie w stanie wykazać skuteczność produktu wobec trądziku?

W MPR Science proponujemy innowacyjne badania dla kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej – Ocena skuteczności wobec C. acnes (badania wykonywane in vitro) i Test żywotności S. epidermidis (badania wykonywane in vitro i in vivo). Metodyka naszych analiz oparta jest na najnowszych wynikach badań naukowych.

Odpowiedni dobór analiz to klucz do sukcesu w tworzeniu produktów kosmetycznych, które nie tylko spełniają oczekiwania konsumentów, ale także przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia ich skóry.

Potrzebujesz zaprojektować badanie dla swoich produktów? Napisz do nas!

pl_PLPolish