Na czym polega test konserwacji?

Test konserwacji – jaką nam daje informację i po co się go wykonuje?

Obecność odpowiednio dobranych substancji konserwujących w produktach kosmetycznych jest kluczowa do zapewnienia czystości mikrobiologicznej produktów o wysokim ryzyku mikrobiologicznym. To właśnie test konserwacji (zwany również obciążeniowym) pozwala nam na upewnienie się, że dobrany przez nas układ konserwujący spełnia swoje, zamierzone zadanie.

Na czym polega test konserwacji?

Test obciążeniowy polega na kontrolowanym wprowadzeniu odpowiednich szczepów mikroorganizmów do czystej mikrobiologicznie próbki. Jest wiele metod według których można przeprowadzić testu konserwacji. Do wyboru są metody farmakopealne, metody PCPC (Personal Care Products Council), ale to metody ISO (PN-EN ISO 11930:2019 oraz ISO PN-EN 29621:2011 (dla produktów o niskim ryzyku mikrobiologicznym) są najczęściej wybierane. Mikroorganizmy używane do przeprowadzenia testu to przede wszystkim: S. aureus, E. coli, P. aeruginosa, C. albicans  oraz A. brasiliensis. Każdy ze szczepów znajduje się w osobnych szalkach z odpowiednim podłożem i substancją neutralizującą. Stan próbki kontroluje się przez 28 dni w określonych odstępach czasowych. Otrzymane wyniki porównuje się z wartościami dopuszczalnymi.

Po co wykonuje się test konserwacji?

Według FDA większość przypadków skażenia mikrobiologicznego produktów kosmetycznych wynikała z nieskutecznych zastosowanych układów konserwujących lub braku kontroli jakości produktów przed ich użyciem. Test obciążeniowy pozwala nam na upewnienie się w trakcie opracowywania produktu, że wybrany przez nas układ konserwujący spełnia swoje zadanie. A przeprowadzony dodatkowo w trakcie produkcji pozwala na upewnienie się że proces produkcyjny nie wpływa na jego wydajność. Wykonuje się go by być pewnym, że w finalnym produkcie nie rozmnożą się wszelkie mikroorganizmy z którymi będzie mieć on styczność. Dodatkowo:

art. 10 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr. 1223/2009 zobowiązuje do przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego oraz sporządzenia raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, który wymaga testu obciążeniowego.

W MPR Labs wykonasz test konserwacji – Challenge test – zgodnie z najnowszymi normami badawczymi. Potrzebujesz zlecić badanie lub rejestrację swojego kosmetyku? Napisz do nas!

pl_PLPolish