Rynek Halal – co to jest i jak do niego dotrzeć.

Rynek Halal – co to jest i jak do niego dotrzeć.

Na nasze decyzje o wyborze produktu wpływa wiele czynników. Od uwarunkowań kulturowych, społecznych, przez marketing, a kończąc na własnych preferencjach. Od tego gdzie żyjemy, jak żyjemy, jakimi w życiu wartościami się kierujemy zależy na jaki produkt się zdecydujemy. Sprzedając więc produkt w Polsce najlepiej gdybyśmy zapytali naszych znajomych, kolegów, koleżanki lub przeprowadzili publiczne badanie, aby się dowiedzieć jakie są kluczowe cechy podczas podejmowania decyzji zakupowych. Zapewne najczęściej usłyszelibyśmy o cenie, właściwościach produktu lub jego wyglądzie. Podobnie historia z miejszymi lub większymi różnicami może mieć się w całej Europie. Na tej podstawie możemy dystrybuować nasz produkt na cały świat. Są jednak odbiorcy na świecie, ba nawet w Polsce, dla których cena, jakość produktu nie jest tak ważna jak jego zgodność z zasadami według, których żyją. Powiecie – „pewnie są to jakieś skrajne przypadki”. Ja na to odpowiem – obecnie na świecie żyje blisko 2 mld osób wyznających islam.

 

Czym jest Halal?

Koncepcja Halal jest porządkiem, który określa co jest dopuszczalne, dozwolone, legalne dla wyznawców islamu. W swym holistycznym znaczeniu pojęcie Halal odnosi się do każdego czynu, obiektu czy zachowania dozwolonego przez szariat, będącego swobodnym wyborem człowieka, który w konsekwencji nie musi być wcale karany ani nagradzany. Mówiąc o Halal nie można nie wspomnieć o jego przeciwieństwie czyli Haram. Wywodzi się to słowo od takich czasowników jak: zabronić, zakazać, wyjąć spod prawa, pozbawić prawa, ogłosić bezprawnym, być taboo, a zarazem także: zdeklarować świętym, nienaruszalnym i nietykalnym. Oba te określenia Halal i Haram tworzą swoisty zbiór działań i wartości, które z jednej strony określają nam co jest właściwe, wskazane (post, dodatkowa modlitwa), a z drugiej strony jednoznacznie pokazują obszary zakazane (jak np. morderstwo, kradzież). Rozpatrując islam w kontekscie społeczeństwa trzeba być świadomym, że jego zasady są czynnikami nie tylko kulturowymi, ale również lub może przede wszystkim, społeczeno-ekonomicznymi.

 

Halal, a branża kosmetyczna.

Zarówno Halal i jak i Haram bezpośrednio wpływają na wiele obszarów gospodarki, w tym na branżę kosmetyczną. Co jest niezmiernie ważne i warte podkreślenia, że zasady według, których żyją wyznawcy islamu są dużo bardziej rygorystyczne i sięgają dużo szerzej niż obecne trendy wegańskie lub eko. Aby określić produkt jako wegański często wystarczy wykazać, że nie zawiera on składników pochodzenia zwierzęcego oraz przy jego wytworzeniu nie brały udział bezpośrednio zwierzęta. W doktrynie islamu temat jest dużo bardziej złożony i szczegółowy. Halal/Haram często jest interpretowany jako, że produkt nie może zawierać, a nawet, nie przebywać w tym samym miejscu i mieć kontakt z produktami zwierzęcymi. Dodatkowo na przykładzie kosmetyków w ich składzie nie może się również pojawić nawet śladowa ilość alkoholu. Kolejnym obszarem, który producent musi mieć na uwadze jest opakowanie produktu. Musi ono być biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.

 

Rozmiar rynku Halal

Jeżeli wyznawcy islamu to taki wymagający klient, to czy warto poświęcać mu czas i środki? Moim zdaniem niewątpliwie – tak. Obecnie islam jest drugą po chrześcijańskie najbardziej liczną religią na świecie. Jej wyznawcy stanowią obecnie prawie 25% populacji świata w tym ok. 40 mln osób w Europie co daje ok. 6% populacji całego kontynentu. Rynek produktów halal w Europie szacuje się na ok. 67 mld euro rocznie. Francja w 2009 r. ze sprzedaży tych produktów uzyskała ok. 5,5 mld euro, przy rocznym wzroście 14%, niewiele mniej Niemcy – ok. 4,5 mld euro. Są to potężne rynki nawet na skale europejską, nie wspominając już o eksporcie do krajów gdzie populacja muzłumanów stanowi większość osób zamieszkujących dany obszar.

Źródło: Pew Research Center report of 5 facts about the Muslim population in Europe, 2017

 

Co  zrobić by nasz produkt był Halal/Haram?

Najważniejsza jest świadomość i wiedza dotycząca obostrzeń według, których żyją osoby wyznające islam. W MPR Labs organizujemy badania, które są w stanie z dokładnością do 0,001% określić zawartość DNA zwierzęcego oraz z dokładnością 0,01% ewentulny poziom alkoholu etylowego zawrówno w produkcie jak i opakowaniu. Raport z tych danych niezmiernie może być pomocny podczas prezentacji Twojego produktu do nowych odbiorców. Dodatkowo w Polsce działa Polski Instytut Halal, który certyfikuje w tym obszarze wiele grup produktówych poddając analizie zawrówno proces produkcji jak i same wyroby.

 

Podsumowanie

Świadomość klienta rośnie, więc i świadomość producentów oraz dystrybutorów musi się zwiększać. Chcąc rozwijać markę globalnie musimy mieć wiedzę o innych kulturach oraz wymaganiach jakie stawiają konsumenci z całego świata. Rynek produktów Halal/Haram nieustannie się powiększa. Według niektórych danych ilość osób wyznających islam w ciagu najbliższych lat może być większa od chrześcijaństwa. Dodatkowo w samej Europie jest bardzo wysoki odsetek osób praktykujących i żyjących według tej religii i jej zasad. Każdy z nas potrzebuje kosmetyków, postarajmy się więc wspólnymi siłami, aby były zgodne zarówno z moimi, Twoimi czy innych osób zasadami.

 

 

 

Bibliografia:

  1. Adamek „Certyfikacja produktów i usług jako determinanta rozwoju gospodarki Halal – wybrane zagadnienia” – Uniwersytet Ekonimiczny we Wrocławiu 2017
  2. Nowakowska „Konsument muzłumański w wielokulturowej Europie” Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy 2014
  3. Mroczek „Ubój rytualny w Polsce – wybrane aspekty” Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 2017
  4. Pew Research Center report of 5 facts about the Muslim population in Europe, 2017
en_GBEnglish